sandhamn-flickr-arild

Що потрібно знати, перш ніж переїздити до Швеції

Британський письменник Клемент Боутен поділився з шведським порталом The Local 10 речами, про які він хотів би знати до того, як переїхав до Швеції.

Я народився і виріс у Лондоні, але переїхав і осів у Стокгольмі з надіями на нове життя, нову роботу, нові пригоди і новий досвід. Я вирішив перебратися до Швеції після того, як побував тут в середині літа і зрозумів, що Стокгольм – це моє.  Втім, не дивно, що я зіткнувся з кількома культурними особливостями…  

  1. Зими у Швеції дійсно холодні

Колись я думав, що у Лондоні холодно. Це було до того, доки я не зійшов з літака в аеропорту Арланда, де мене зустрів снігопад в середині листопада. Що й казати, до шведського клімату я виявився підготованим недостатньо. Востаннє я був у Швеції в середині літа, тож погода була гарною.

Проблема не в тому, що сніжить, а у морозно-крижаному вітрові, який проникає навіть під одяг. Необхідно витратитися на термобілизну і пару теплих чобіт, які не ковзають і не пропускають вологу, коли тане сніг.

Найгірше, що з грудня до січня стає дедалі холодніше. Раніше я ніколи не бачив нижче ніж -1C на термометрі, тож навіть від думки про -3C в моїх жилах стигла кров. Хай там як, для шведів поняття «надто холодно» не існує – просто варто тепліше одягнутися.

 

Зима у Швеції

Фото: Jonas Ekströmer/TT

  1. Ринок праці

Буде складно, якщо ви не знаєте шведської мови. Більшість шведів володіють англійською на досить пристойному рівні – для них вона як друга рідна мова. Це означає, що навіть будучи носієм англійської ви вже у невигідному становищі, якщо не знаєте шведської хоча б на початковому рівні і не вивчаєте її.

Проте є швидкі способи це подолати. Ви можете спеціалізуватися в чомусь з технічної сфери, що не вимагає знання шведської мови. Або пошукати на ярмарках вакансій можливості спеціально для носіїв англійської чи іншої мов. Їх реально знайти, але потрібно буде справді шукати і не бути надто перебірливим. І все ж, якщо у вас багато часу, краще почніть вчити шведську.

 

  1. Вам потрібно більше чорного в гардеробі

Чорний одяг тут – як уніформа на будь-який випадок. Уявіть, наскільки недоречно я почувався, розгулюючи Стокгольмом у яскраво-помаранчевому піджаку. Люди мабуть думали, що в такий спосіб я прагну привернути до себе увагу, показую, який я нонконформіст, або що я просто турист, незнайомий з місцевим негласним дрес-кодом.  

 

  1. Особистий простір

Ще одне негласне правило – триматися один від одного на відстані витягнутої руки. Навіть година-пік – не виправдання для втручання в особистий простір іншого шведа. І ніколи не намагайтеся почати з пересічним шведом якусь випадкову бесіду – ви ризикуєте відлякати його. Такий досвід може бути неприємним для шведів, а для лондонців це – звична справа. Доведено.

 

  1. Нема такого поняття, як «будь ласка»

Для носія англійської, незнайомого з мовою перекладу, шведи можуть здатися надто прямими, нетямущими та навіть різкими, коли говорять англійською. Можу запевнити, що це не їх провина. Поняття, подібного до англійських шаблонних люб’язностей, в їхній мові немає. Тож ріжте руба, питаючи «What do you want?». А тоді кажіть «Thank you». Це не вважається образливим.

 

  1. Спробувавши шведську піцу, якоїсь іншої ви не захочете

Не зовсім доречною, але досить важливою темою є піца. Ніщо не може зрівнятися зі шведською піцою. При порівняно низьких цінах, вони не роблять її маленькою – лише великою, а часом навіть масивною.

 

  1. Коли шведи просять бути вчасно, вони саме це і мають на увазі

Не на 5 хвилин пізніше чи раніше. Будьте вчасно. А якщо ні, то краще зателефонуйте і попередьте, або знайдіть гарне виправдання – інакше ризикуєте здатися неввічливим.

 

  1. Розуміння поняття «lagom»

Для тих, хто не знає цього шведського терміну – це означає «не забагато і не замало». Якщо  ви, як і я, непримиренні з ідеєю поміркованості в усьому, життя в Швеції стане для вас щоденною боротьбою з самим собою. Навіть гучність вашого сміху має бути помірною. Не-шведам «lagom» від природи переважно не властивий.

 

  1. Впорядкованість

У Лондоні панує менталітет всеприйнятності, який вважається елементом конкурентного і  мінливого середовища. У Швеції, незалежно від того, звідки ви, існують правила і норми, яких ви маєте дотримуватись. Впорядкованість – головне. Для мене це ідеально підходить, оскільки ніщо так не виводить мене з себе, як люди, які штовхаються в чергах.

 

  1. Соціальне життя і поняття «fika»

Коли я пояснював поняття «fika» моїм лондонським родичам, я порівняв його з любов’ю британців до чаю та печива. Однак все значно серйозніше. Шведи полюбляють робити «fika»-брейки, які передбачають споживання значної кількості кави з солодощами. Швеція – третя у світі країна за обсягами споживання кави (після Фінляндії та Нідерландів). Гадаю, це пов’язано з тим, як тут холодно. Кава посідає важливе місце в шведському способі життя. Незалежно від того, наскільки ви зайняті – час для «fika» знайдеться завжди.

Фото: Etsy

 

Фото: Etsy.

Фото на прев’ю: Flickr – Arild.

Теги: , ,

Залишити коментар

Інші матеріали

25 найбільш гріховних міст США

25 найбільш гріховних міст США

Що спільного має Лас-Вегас – «Місто Гріхів» – з середньозахідними Сент-Луїсом та Цинциннаті? Вони – найбільш гріховні міста США, згідно з дослідженням фінансового сайту WalletHub.

Читати

Альтернативний путівник до Каліфорнії

Альтернативний путівник до Каліфорнії

Неймовірно популярний серед туристів, золотий штат ще має для вас декілька сюрпризів. Перегляньте цей незвичний путівник до Каліфорнії.

Читати

Wizz Air запустив рейс Львів-Вроцлав

Wizz Air запустив рейс Львів-Вроцлав

Відомий лоукостер повернувся до Львова! До того ж, саме з Вроцлава Wizz Air пропонує багато рейсів у інші європейські міста. 

Читати

Капітан Ліз Кларк та її кішка: історія, що надихає

Капітан Ліз Кларк та її кішка: історія, що надихає

Американка Ліз Кларк у свої 35 більше десяти років провела у самостійній подорожі Тихим океаном на власному невеликому судні під назвою «Swell».

Читати