sandhamn-flickr-arild

Що потрібно знати, перш ніж переїздити до Швеції

Британський письменник Клемент Боутен поділився з шведським порталом The Local 10 речами, про які він хотів би знати до того, як переїхав до Швеції.

Я народився і виріс у Лондоні, але переїхав і осів у Стокгольмі з надіями на нове життя, нову роботу, нові пригоди і новий досвід. Я вирішив перебратися до Швеції після того, як побував тут в середині літа і зрозумів, що Стокгольм – це моє.  Втім, не дивно, що я зіткнувся з кількома культурними особливостями…  

  1. Зими у Швеції дійсно холодні

Колись я думав, що у Лондоні холодно. Це було до того, доки я не зійшов з літака в аеропорту Арланда, де мене зустрів снігопад в середині листопада. Що й казати, до шведського клімату я виявився підготованим недостатньо. Востаннє я був у Швеції в середині літа, тож погода була гарною.

Проблема не в тому, що сніжить, а у морозно-крижаному вітрові, який проникає навіть під одяг. Необхідно витратитися на термобілизну і пару теплих чобіт, які не ковзають і не пропускають вологу, коли тане сніг.

Найгірше, що з грудня до січня стає дедалі холодніше. Раніше я ніколи не бачив нижче ніж -1C на термометрі, тож навіть від думки про -3C в моїх жилах стигла кров. Хай там як, для шведів поняття «надто холодно» не існує – просто варто тепліше одягнутися.

 

Зима у Швеції

Фото: Jonas Ekströmer/TT

  1. Ринок праці

Буде складно, якщо ви не знаєте шведської мови. Більшість шведів володіють англійською на досить пристойному рівні – для них вона як друга рідна мова. Це означає, що навіть будучи носієм англійської ви вже у невигідному становищі, якщо не знаєте шведської хоча б на початковому рівні і не вивчаєте її.

Проте є швидкі способи це подолати. Ви можете спеціалізуватися в чомусь з технічної сфери, що не вимагає знання шведської мови. Або пошукати на ярмарках вакансій можливості спеціально для носіїв англійської чи іншої мов. Їх реально знайти, але потрібно буде справді шукати і не бути надто перебірливим. І все ж, якщо у вас багато часу, краще почніть вчити шведську.

 

  1. Вам потрібно більше чорного в гардеробі

Чорний одяг тут – як уніформа на будь-який випадок. Уявіть, наскільки недоречно я почувався, розгулюючи Стокгольмом у яскраво-помаранчевому піджаку. Люди мабуть думали, що в такий спосіб я прагну привернути до себе увагу, показую, який я нонконформіст, або що я просто турист, незнайомий з місцевим негласним дрес-кодом.  

 

  1. Особистий простір

Ще одне негласне правило – триматися один від одного на відстані витягнутої руки. Навіть година-пік – не виправдання для втручання в особистий простір іншого шведа. І ніколи не намагайтеся почати з пересічним шведом якусь випадкову бесіду – ви ризикуєте відлякати його. Такий досвід може бути неприємним для шведів, а для лондонців це – звична справа. Доведено.

 

  1. Нема такого поняття, як «будь ласка»

Для носія англійської, незнайомого з мовою перекладу, шведи можуть здатися надто прямими, нетямущими та навіть різкими, коли говорять англійською. Можу запевнити, що це не їх провина. Поняття, подібного до англійських шаблонних люб’язностей, в їхній мові немає. Тож ріжте руба, питаючи «What do you want?». А тоді кажіть «Thank you». Це не вважається образливим.

 

  1. Спробувавши шведську піцу, якоїсь іншої ви не захочете

Не зовсім доречною, але досить важливою темою є піца. Ніщо не може зрівнятися зі шведською піцою. При порівняно низьких цінах, вони не роблять її маленькою – лише великою, а часом навіть масивною.

 

  1. Коли шведи просять бути вчасно, вони саме це і мають на увазі

Не на 5 хвилин пізніше чи раніше. Будьте вчасно. А якщо ні, то краще зателефонуйте і попередьте, або знайдіть гарне виправдання – інакше ризикуєте здатися неввічливим.

 

  1. Розуміння поняття «lagom»

Для тих, хто не знає цього шведського терміну – це означає «не забагато і не замало». Якщо  ви, як і я, непримиренні з ідеєю поміркованості в усьому, життя в Швеції стане для вас щоденною боротьбою з самим собою. Навіть гучність вашого сміху має бути помірною. Не-шведам «lagom» від природи переважно не властивий.

 

  1. Впорядкованість

У Лондоні панує менталітет всеприйнятності, який вважається елементом конкурентного і  мінливого середовища. У Швеції, незалежно від того, звідки ви, існують правила і норми, яких ви маєте дотримуватись. Впорядкованість – головне. Для мене це ідеально підходить, оскільки ніщо так не виводить мене з себе, як люди, які штовхаються в чергах.

 

  1. Соціальне життя і поняття «fika»

Коли я пояснював поняття «fika» моїм лондонським родичам, я порівняв його з любов’ю британців до чаю та печива. Однак все значно серйозніше. Шведи полюбляють робити «fika»-брейки, які передбачають споживання значної кількості кави з солодощами. Швеція – третя у світі країна за обсягами споживання кави (після Фінляндії та Нідерландів). Гадаю, це пов’язано з тим, як тут холодно. Кава посідає важливе місце в шведському способі життя. Незалежно від того, наскільки ви зайняті – час для «fika» знайдеться завжди.

Фото: Etsy

 

Фото: Etsy.

Фото на прев’ю: Flickr – Arild.

Теги: , ,

Залишити коментар

Інші матеріали

Носіть свій будинок із собою під час подорожі

Носіть свій будинок із собою під час подорожі

Дизайнери з Естонії вигадали крихітний і повністю функціональний будинок, який ви можете взяти куди завгодно.

Читати

ТЕСТ: Які місця світу найчастіше інстаграмлять?

ТЕСТ: Які місця світу найчастіше інстаграмлять?

Instagram нещодавно назвав місця, які найчастіше фотографують у найбільш відвідуваних містах світу. Ми відібрали 10 міст з повного списку (там їх 20) аби перевірити, чи зможете ви вгадати, що найчастіше інстаграмлять в кожному з них?

Читати

Найкрасивіші міста Південної Африки

Найкрасивіші міста Південної Африки

Дізнайся, де у Африці можна поплавати із акулами, випити наймачнішого вина або здійснити подорож у часи колонізаторства.

Читати

Як спланувати мотоподорож: поради та досвід

Як спланувати мотоподорож: поради та досвід

Що може бути краще, коли ви почуваєтесь вільними, вітер обдуває вас, і ви мчите на своєму сталевому коні назустріч пригодам? Тільки нові пригоди.

Але, щоб наприкінці шляху у вас залишилися лише приємні спогади, дещо необхідно спланувати заздалегідь.

Читати